Razmena učenika Kraljeva i Zelene Gore
Početkom septembra, u sklopu projekta razmene učenika između Kraljeva i Zelene Gore, dvadeset pet mladih Kraljevčana posetilo je Poljsku, a u periodu od 10. do 15. septembra, njihovi vršnjaci iz Poljske boravili su u Kraljevu.
Dobrodošlicu im je poželeo gradonačelnik Kraljeva dr Predrag Terzić zajedno sa predstavnicima Kancelarije za mlade.
“Deca iz Kraljeva su, u periodu od 3. do 9. septembra, posetila Zelenu Goru i mogli su da se uvere u poljsko gostoprimstvo. Obišli su njihove znamenitosti, stekli nova prijateljstva i razmenili iskustva. Verujem da će posete kraljevačke dece Zelenoj Gori i dolazak Poljaka u naš grad postati tradicionalne“, kazao je Terzić.
Gradonačelnik je izrazio zadovoljstvo što su gosti iz Poljske tokom boravka u Kraljevu obišli Goč, Vrnjačku Banju, i što su kroz obilazak manastira Žiče i Studenice, srednjovekovnog grada Magliča, Narodnog muzeja Kraljevo i Gospodar Vasinog konaka, bliže upoznali istoriju, tradiciju i kulturu Kraljeva.
„Neki od njih će malim avionima i jedrilicama videti naš grad i iz vazduha, a zajedno će obići i naš Spomen-park, odnosno Groblje streljanih 1941. kako bi se upoznali i sa istorijom Kraljeva iz oktobra 1941. godine i zločinom koji je počinjen nad srpskim narodom“, rekao je gradonačelnik tokom prijema mladih Poljaka i podsetio da saradnja između ova dva grada traje više decenija i da su predstavnici Poljske uvek dragi gosti Kraljeva.
Strahinja Petković, učenik Mašinsko-tehničke škole „14. oktobar“, zahvalio je Gradu Kraljevo koji je obezbedio uslove za odlazak u Zelenu Goru, kao i Kancelariji za mlade koja je realizovala ovo nezaboravno putovanje.
“Bilo je jako zabavno upoznati istoriju, kulturu i znamenitosti Poljske. Obišli smo Arheološki muzej Biskupine, gde smo videli kako su ljudi živeli u kamenom dobu, zatim smo bili na njihovom čuvenom Festivalu vina u Zelenoj Gori, na kom smo isprobali njihova prelepa vina, a ulazili smo i u bunkere koje je nemačka vojska napravila za vreme Drugog svetskog rata, a koji se nalaze na dubini od 30 metara i dugi su više od 30 kilometara. Stekli smo divne prijatelje i naučili malo njihov jezik“, rekao je Strahinja.
Poljski student Fakulteta za morski saobraćaj i okeanistiku Adam Tomašević zahvalio je gradonačelniku i svojim drugarima iz Kraljeva na toploj dobrodošlici. Prema njegovim rečima, do sada su imali priliku da vide prelepu prirodu u okolini Kraljeva, upoznali su se sa tragičnom istorijom koja je zadesila naš grad 1941, obišli su kraljevački Muzej, ali se najviše raduju panoramskom razgledanju Kraljeva avionom. Adam ističe da je vrlo zanimljivo to što, iako se naši jezici dosta razlikuju, kada oni pričaju na svom jeziku i kolege iz Srbije na srpskom, ipak se međusobno razumeju. On je izrazio nadu da će ovakve razmene biti nastavljene i u budućnosti jer su veoma lepa i korisna praksa za sve.
Prema rečima predstavnika Kancelarije za mlade Boška Mačužića, ovo je druga godina kako se sprovodi projekat razmene učenika i upoznavanja mladih Kraljevčana sa istorijskim i kulturnim znamenitostima Zelene Gore i obrnuto.
„Pokušavamo da upoznamo decu sa poljskom kulturom, načinom na koji žive i mogućnostima koje imaju njihovi vršnjaci. Treba da vide kako se oni školuju, gde putuju, kako ostvaruju neke svoje interese kada završe škole. To nam je zadatak i ovde, da upoznamo mlade poljske dečake i devojčice sa našom kulturom, običajima, načinom života…“, kazao je Mačužić.
On je istakao da je osnovna ideja projekta da ova deca, kada postanu odrasli ljudi, povezuju naše gradove i na druge načine – kroz sport, privredu, kulturu… Cilj projekta jeste da mladi nastave ono što su njihovi stariji prethodnici, pre par decenija, započeli i da razvijaju i jačaju komunikaciju i druženje za neka buduća vremena.
“Projekat je sufinansiran iz budžeta Grada Kraljeva. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.”